Rekrutacja uczniów zdolnych
Bezpośrednim wsparciem Centrum Diagnozy Ucznia Zdolnego (więcej o CDUZ przeczytasz tu) obejmiemy 300 uczniów w wieku od 9 do 19 lat, uczęszczających do szkół z terenu województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów placówek z obszarów wiejskich.
Rekrutacja uczniów zdolnych odbędzie się w oparciu o autorskie narzędzie Fundacji Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, które zapewnia obiektywność procedury wyboru. Rekrutację przeprowadzi zespół ekspertów posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi uzdolnionymi.
Wraz ze zrekrutowanym uczniem zdolnym, wsparciem konsultacyjnym i doradczym będą objęci również rodzice/opiekunowie prawni dziecka uzdolnionego bądź nauczyciele pracujący na co dzień z danym uczniem zdolnym (w porozumieniu z dyrekcją szkoły oraz nauczycielem).
W ramach działalności CDUZ planujemy również działania otwarte, które nie są ograniczone do określonego terytorium, np. szkolenie on-line dla nauczycieli o pracy z uczniem zdolnym, webinary dla uczniów zdolnych, videopodcasty.
Druga tura rekrutacji – przyjmowanie i weryfikacja aplikacji zgłoszeniowych – odbywa się w terminie od 16 września 2024 r. do 18 października 2024 r. Jej celem jest wyłonienie maksymalnie 100 uczniów zdolnych.
Informację o zakwalifikowaniu danego ucznia/uczennicy do udziału w projekcie prześlemy na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym do 31 października 2024 r.
Szczegóły rekrutacji:
1. Oceny aplikacji zgłoszeniowych, jak również diagnoza psychologiczno-pedagogiczna ucznia zdolnego (dla uczestników projektu) dokonywana są przez Zespół badawczy – psychologów ze stopniem naukowym, zajmujących się wspieraniem rozwoju zdolności. Opis doświadczenia i sylwetki członków Zespołu znajdują się w zakładce O nas -> Kadra -> Sekcja Zespół badawczy [Link bezpośredni]
2. Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w projekcie jest spełnianie co najmniej jednego z poniższych warunków:
- posiadania ponadprzeciętnego ogólnego potencjału poznawczego;
- posiadania szczególnych zdolności kierunkowych;
- posiadania szczególnych zainteresowań (pasji).
Szczegółowy opis procesu diagnozy oraz proponowanego wsparcia znajduje się w Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie TalentON II [PDF do pobrania]
3. Kryteria formalne rekrutacji uczestników projektu – posiadanie odpowiedniego statusu ucznia:
a) status ucznia klasy 3, 4, 5, 6, 7 lub 8 szkoły podstawowej z obszaru województwa lubelskiego,
b) status ucznia szkoły ponadpodstawowej z obszaru województwa lubelskiego.
4. Złożenie kompletu dokumentów rekrutacyjnych – dwóch ankiet on-line:
- E-ankieta kandydata do udziału w projekcie, zawierająca pytania dotyczące zainteresowań i aktywności podejmowanych przez ucznia (ocena punktowa ankiety wg ustalonych kryteriów) – kliknij tutaj, aby otworzyć formularz ankiety dla ucznia/uczennicy [serwis webankieta];
- E-ankieta zawierająca pytania skierowane do wychowawcy (lub innego nauczyciela) ucznia – kliknij tutaj, aby otworzyć formularz ankiety dla nauczyciela [serwis webankieta].
5. Przesłanie kompletu dokumentów rekrutacyjnych w formie papierowej – formularza uczestnika/uczestniczki projektu (załącznik nr 1) wraz z oświadczeniem Uczestnika projektu (załącznik nr 2) bądź – w przypadku zgłoszenia dokonywanego przez ucznia/uczennicę niepełnoletniego/nią – zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w projekcie (załącznik nr 4):
Formularz Uczestnika/Uczestniczki projektu TalentON II – załącznik nr 1 [PDF]
Oświadczenie Uczestnika projektu TalentON II – załącznik nr 2 [PDF]
Adres Biura Projektu do wysyłki papierowej wersji dokumentów: Fundacja Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, ul. Turystyczna 44, 20-207 Lublin.
Złożone dokumenty będą oceniane przez zespół ekspertów w dwóch krokach:
- ocena formalna, w tym: kompletność aplikacji, spełnienie kryterium wieku, województwa;
- ocena merytoryczna E-ankiety dla kandydata oraz E-ankiety nauczyciela.
Informacje zebrane w ankietach będą poddane szczegółowej analizie przez Zespół badawczy – psychologów zdolności. Na podstawie oceny punktowej utworzona zostanie lista osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.
Przesłanie zgłoszenia oraz udział w projekcie są bezpłatne.